Get Adobe Flash player

Istnieje pewien zestaw produktów, które powinny znaleźć się w każdej kuchni. Posiadają raczej status dodatków, niż głównych produktów, ale dzięki nim potrawy zyskają

niepowtarzalny smak i aromat. Z pewnością też regularnie dodawane do posiłków przyczynią się do wzmocnienia naszego zdrowia i poprawy samopoczucia. Nie trzeba też być wybitnym kucharzem, by je stosować, bo nie potrzebują specjalnego traktowania, a jedynie odrobiny wyobraźni.

Zdrowe jedzenie 3

Olej

Doskonale wiemy, że smażenie na patelni bez tego dodatku może kończyć się smugami dymu i zepsutym humorem. Sałata też lepiej smakuje z odrobiną oliwy. Ważne, że choć mówimy na nie tłuszcze, nie szkodzą naszemu zdrowiu, bowiem większość z nich zawiera kwasy nienasycone, które obniżają poziom cholesterolu we krwi, a także pobudzają procesy trawienne. Na co postawić? Olej rzepakowy to doskonały wybór do smażenia. Oliwa z oliwek idealne pasuje sałatek i dresingów, ale nie nadaje się na patelnię. Tam możemy też wypróbować olej słonecznikowy, lniany, kokosowy czy sezamowy.

Orzechy

To nie tylko świetna propozycja na przekąskę, ale również ciekawy dodatek do mięs i sałatek. Orzechy zawierają bardzo dużo magnezu i potasu,a także kwasów tłuszczowych nienasyconych, pomagają więc utrzymać prawidłowy poziom cholesterol we krwi, a tym samym zmniejszają ryzyko miażdżycy i zawału. Pamiętajmy jednak, że zawierają też dużo kalorii, dlatego należy traktować je jako dodatek. Stawiajmy na pistacje, migdały, laskowe, włoskie, nerkowca, arachidowe. Świetnie nadają się do sałatek, mięsa, czy omletów

Płatki owsiane

To nie tylko doskonałe źródło białka, wapnia, żelaza i magnezu, ale również idealny pomysł na śniadanie lub przekąskę. Płatki owsiane mogą stanowić podstawę muesli, owsianki, batonów owsianych, ciastek, a nawet omleta. Do tego zawierają dużo błonnika, który wspomaga odchudzanie i oczyszczanie.

 

Substytuty białego cukru

To, że cukier ma niepochlebną opinię wcale nie dziwi. W końcu poza pustymi kaloriami nie doszukamy się w nim żadnych składników odżywczych. Zupełna rezygnacja ze słodkiego to jednak trudne zadanie, dlatego warto mieć w kuchni produkty, które zastąpią zwykły cukier. Na pewno należy do nich miód, który oprócz słodkich właściwości zawiera również antyoksydanty, zwalczające wolne rodniki odpowiedzialne za wywoływanie chorób. Za słodki dodatek posłuży nam również brązowy cukier, który oprócz walorów wizualnych zawiera również dużo potasu.

Zioła zamiast soli

Nie trzeba zupełnie rezygnować z soli, ale w wielu sytuacjach można ją łatwo i smacznie zastąpić, np. ziołami. Bazylia, tymianek, oregano, estragon zawierają cały wachlarz soli mineralnych, które doskonale uzupełnią niezbędne składniki diety. Do tego zapewnią niepowtarzalny smak i aromat potraw. Z pewnością nie zatęsknimy za tradycyjna solą.

ML


Copyright felix.pl © 2014. All Rights Reserved.