Get Adobe Flash player

Jesień i zima to najlepszy czas na prace wewnątrz domu, szczególnie tego świeżo budowanego. Po skończeniu dachu i wstawieniu okien, najwyższy czas popracować nad

wnętrzem domu, bo na elewację trzeba będzie zaczekać do przyszłej wiosny. Jest to też czas na podjęcie kluczowych decyzji, które zaważą później na charakterze i wystroju tego wnętrza. Jedną z tych decyzji jest wybór schodów, które będą pasować do wnętrza i spełnią funkcję praktyczną.

schody betonowe oblozone drewnem

O schodach tak naprawdę powinniśmy myśleć jeszcze na etapie przygotowywania projektu. Nie jest to jednak warunek konieczny, by ruszyć pełną parą z budową. Pamiętajmy jednak, że od tego, gdzie będą się znajdować i jak dużo miejsca mogą zająć zależy ich przyszły wybór. Schody betonowe powstają zazwyczaj wraz z budową pozostałych elementów domu, dzięki czemu można wykorzystać je do noszenia materiałów na pokrycie dachowe czy okien i co najważniejsze nie zniszczą się przez to i łatwo będzie je później wykończyć.

Schody drewniane, nie dość, że za delikatne na takie zabiegi to jeszcze dużo droższe. Pamiętajmy jednak, że to właśnie schodu wykonane z drewna są najczęściej wybieranym rozwiązaniem. Ich walor estetyczny jest nieporównywalnie większy do schodów betonowych. Ich zamontowanie możliwe jest jednak dopiero na samiuteńkim końcu prac wykończeniowych wewnątrz domu – kładzenie i lakierowanie podłóg, malowanie ścian, itp.

Ponadto schody wykonane przez wprawnego stolarza mogą okazać się największą ozdobą domu, a ich kształt i poszczególne elementy to tylko kwestia naszej wyobraźni. Taka konstrukcja jest też dużo lżejsza i zajmuje mniej miejsca, zarówno fizycznie, jak i wizualnie w przypadku schodów ażurowych. Schody te mogą być kręcone, łamane, proste, jasne, ciemne. Dobrze też prezentują się w połączeniu z elementami metalowymi. Nie wymagają też fundamentu i można stawiać je w już wybudowanym domu i to bez drastycznych prac remontowych. Jedyną wadą schodów drewnianych jest ich łatwa ścieralność i podatność na zarysowania i uszkodzenia.

Schody betonowe choć mogą długo czekać na wykończenie, nie dają wielu możliwości. Wyłożenie ich kaflami czy panelami to właściwie jedyne rozwiązania, dlatego też jeśli mimo wszystko stawiamy na schody murowane, warto zastanowić się nad żelbetonem. Wykończyć je można płytkami gresowymi, klinkierowymi lub kamiennymi, a z pomocą stolarza również drewnem i to tak, że będą wyglądały na całkowicie drewniane, ale z jedną zaletą nie będą skrzypieć.

FELIX


Copyright felix.pl © 2014. All Rights Reserved.