Sezon na truskawki w pełni.
Zajadamy je w każdej ilości i o każdej porze, bo truskawki to ogromne dobrodziejstwo od Matki Natury. Czekamy na nie cały rok, a kiedy już są dodajemy je wszystkiego. Ale z uroków i smaku truskawek możemy korzystać cały rok, za sprawą ekologicznej herbaty. Dzięki temu nawet zimą zasmakujemy odrobiny lata.
Truskawki to doskonały lek niemal na każde dolegliwości. Dlatego też latem zajadamy się nimi na cały rok, robimy mrożone zapasy na zimę i pakujemy je do słoików w postaci dżemów czy kompotów. Truskawki to źródło witamin i minerałów, które poprawiają pracę organizmu, a także wpływają korzystnie na urodę. Czemu więc nie móc z nich korzystać również zimą, np. w postaci herbatki ekologicznej. Aromat i smak równie imponujący, jak u dojrzałych owoców, a działanie zbawienne w czasie zimowych chłodów.
Truskawki obniżają poziom złego cholesterolu, a tym samym zapobiegają miażdżycy i regulują pracę serca. Choć są słodkie, chronią przed cukrzycą, regulując poziom glukozy we krwi. Wpływają również na układ odpornościowy, a szczególnie gdy nasz organizm zaatakuje wirus odpowiedzialny za opryszczkę czy półpaśca. Do tego truskawki zawierają pektyny, które pobudzają trawienie i przemianę materii i to przy zaledwie 28 kcal na 100 g. Dlaczego więc korzystać z tych uroków tylko latem?
Marta
Budujemy się coraz chętniej.
Widoczne jest to nie tylko po rosnącej liczbie inwestycji deweloperskich czy domków jednorodzinnych, ale również po ilości przekształcanych na działki budowlane gruntów. Jest to szczególnie powszechne wokół dużych miast, gdzie podaż działek budowlanych jest obecnie największy.
Zjawisko to wynika przede wszystkim z ilości gruntów rolnych w podmiejskich dzielnicach, które już od jakiegoś czasu nie są użytkowane zgodnie z przeznaczeniem. Ich właściciele w odpowiedzi na rosnący popyt na grunty budowlane coraz częściej decydują się na przekształcanie działek, by sprzedać je po bardzo korzystnych cenach. Rośnie bowiem nie tylko zainteresowanie tego typu działkami, ale również ich ceny – średnio od 300 zł do 2,5 tys. zł za 1 mkw.
Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszą się działki położone w okolicach inwestycyjnych, czyli na obrzeżach miast, przy głównych drogach, w miejscach popularnych turystycznie. W takich miejscach zazwyczaj cena jest znacznie wyższa niż na wsi czy miejscach nieatrakcyjnych inwestycyjnie – np. w pobliżu fabryk. Na cenę gruntu wpływ może mieć również plan zagospodarowania przestrzennego, który ukaże okoliczne inwestycje, wokół działki. Na jego podstawie można również stwierdzić, jaki rodzaj nieruchomości może powstać na działce. Ponadto widać na nim, w jakie media jest uzbrojona działka. Wgląd w taki dokument ma każdy, a odpowiednia gmina ma obowiązek go udostępnić.
Poza tym o cenie decyduje również otoczenie, jak sieć dróg, kąt nachylenia działki czy dostęp do komunikacji. Duży wpływ na ostatni boom działek budowlanych mogą mieć również zmiany w prawie budowlanym, które znoszą wymóg pozwolenia na budowę w przypadku domu jednorodzinnego. Wystarczy zgłosić projekt w urzędzie gminy
To całkiem możliwe, biorąc pod uwagę plany, jakie wobec Odrzańskiego Szlaku Żeglugowego ma Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju.
W ciągu najbliższych kilku lat na rozwój transportu rzecznego w Polsce wyda prawie 1 mld złotych. Zmiany obejmą szkolenie kadr i poprawę bezpieczeństwa na szlakach wodnych, a w przyszłości być może połączenie Odry z innymi szlakami.
Rozwój transportu rzecznego jest po rozbudowie sieci dróg i autostrad, kolei, portów i lotnisk, kolejnym etapem modernizacji całej infrastruktury transportu w Polsce. Ma na celu nie tylko poszerzenie zakresu usług w tym sektorze, ale również lepszą ochronę środowiska, zwiększenie zatrudnienia, a także wykorzystanie naturalnych dróg transportu. Po wprowadzonych zmianach
szlaki żeglugi śródlądowej mają być dostępne przez 240 dni, a nie przez 90 jak dotychczas i poruszać się nimi ma znacznie więcej statków i to nie tylko transportowych, ale również pasażerskich.
Główne zmiany w infrastrukturze rzecznej mają dotyczyć środkowego odcinka Odry, który należy przystosować do optymalnych warunków żeglugi. Zmiany mają trwać do 2020 roku. Być może po tym czasie, kiedy wszystkie założenia projektu zostaną zrealizowane, Odra przy współpracy z Niemcami, Czechami i Słowakami połączy się z Łabą i Dunajem.
A konkretnie ogromna wiata pełna paneli słonecznych w Euro-Centrum Parku Naukowo-Technologicznym w Katowicach. Uzyskana w ten sposób
energia pozwoli zasilić całe centrum, a sam projekt powstaje w ramach programu Laboratorium Inteligentnych Sieci Energetycznych. Wsparcia udzieli zaś Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego.
Kolejne panele słoneczne wspomogą te już zainstalowane na terenie centrum, a ich ilość wystarczy do dostarczenia prądu w całym obiekcie. Projekt obejmie jednocześnie utworzenie zadaszenia nad parkingiem, a więc połączy przyjemne z pożytecznym. Wykonane w technologii polikrystalicznej i monokrystalicznej panele słoneczne są najbardziej innowacyjnym projektem tego typu w Polsce i jednocześnie służyć będą jako źródło wiedzy dla naukowców, dzięki zainstalowanym na nich czujnikach.
Po herbatę sięga coraz większa liczba osób i to nie tylko dlatego, że oddziałuje na nasz organizm w mniejszym stopniu, ale również dlatego, że dzięki
niej można pozbyć się wielu dolegliwości. Niewątpliwie herbata, szczególnie ta ziołowa najbardziej sprzyja trawieniu. Jakie produkty jeszcze stosować,
by po pysznym posiłku nie martwić się niestrawnością?
Trawienie to jeden z najważniejszych procesów zachodzących w naszym organizmie. Nie bez przyczyny więc problemy na tym polu oznaczają wiele innych dolegliwości,
jak zgaga, problemy ze snem czy trądzik. Sami doskonale wiemy też, że o niestrawność nie trudno, zwłaszcza gdy serwujemy naszemu żołądkowi prawdziwe, tłuste rarytasy. Oczywiście, najprościej z nich zrezygnować, ale to tylko półśrodek, bo niestrawność może powodować wiele innych, z założenia lekkich produktów.
Dlatego do codziennej diety powinniśmy wprowadzić produkty, które będą łagodzić te objawy. Na początek uczyńmy naszą kuchnię aromatyczną odrobiną przypraw: tymianek, kminek, estragon, bazylia, oregano, cynamon. Z kolei herbaty ziołowe z mięty, rumianku, dziurawca czy melisy tuż po posiłku pomogą organizmowi lepiej go przyswoić. Czarna herbata pobudzi wydzielanie soków trawiennych, a czerwona przyspieszy przemianę materii. Można również sięgnąć po ocet jabłkowy – wraz z letnią wodą i łyżką miodu, nie będzie miał sobie równych w walce z niestrawnością.
Marta
Wykorzystanie energii słonecznej w produkcji tej elektrycznej od dawna zajmuje czas naukowców. Słońce jako alternatywne źródło energii sprawdza się doskonale, jednak wciąż nie wszystkie państwa stać na jego wykorzystanie. Już niedługo w Polsce powstanie nowoczesna elektrownia korzystająca właśnie z tego systemu. Inwestycja
współfinansowana jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Na takie wsparcie może liczyć Euro-Centrum Parku Naukowo-Technologiczne w Katowicach. Nowy projekt powstanie w ramach Laboratorium Inteligentnych Sieci Energetycznych, ale nie jest to pierwszy tego typu projekt katowickich naukowców oscylujący wokół odnawialnych źródeł energii. Już wcześniej powstał tam budynek pasywny, który ma znacznie niższe zapotrzebowanie na energię niż te tradycyjne. Elektrownia słoneczna powstanie z wiat słonecznych wykonanych w technologiach polikrystalicznej i monokrystalicznej. Będzie nie tylko gromadzić energię, ale również dostarczać danych do badań.
Jak to jest z tymi słodyczami? Jeść czy nie jeść? Które są zdrowe i czy w ogóle mogą takie być? Zajadanie się słodyczami to nie tylko domena dzieci, bowiem dorośli też od czasu do czasu pozwolą sobie na odrobinę łakomstwa i sięgną po czekoladę lub ciastko.
A później nachodzą ich wyrzutu sumienia. W końcu słodycze uchodzą za najbardziej kaloryczne i niezdrowe produkty. Czy słusznie?
Słodycze, jak sama nazwa wskazuje, są słodkie, a za to odpowiedzialne są najczęściej cukry proste, które bezpośrednio i negatywnie wpływają na pracę naszego organizmu, a do tego są przyczyną cukrzycy i otyłości. Na dodatek stanowią zagrożenie w postaci próchnicy dla naszych zębów. Dlaczego więc, skoro są tak niebezpieczne, nie możemy się im oprzeć? Jedną z głównych przyczyn jest spadek poziomu cukru e krwi, np. po obfitym posiłku, dużym wysiłku fizycznym, czy pod wpływem stresu. Wtedy nasz organizm domaga się dużego i szybkiego zastrzyku węglowodanów, a najczęściej pod ręką mamy właśnie słodycze.
Naukowcy przyznają, że jedzenie słodyczy nie jest złe, ale ważne byśmy wybierali je świadomie. Najgorsze jest bowiem to, że większość słodyczy produkowana jest z białego cukru, konserwantów, sztucznych barwników i ulepszaczy, a to prawdziwa bomba dla naszego zdrowia. Bo nie dość, że zawiera mnóstwo pustych kalorii, nie posiadają żadnych wartości odżywczych, pobudzają apetyt, a stąd już niedaleka droga do cukrzycy, próchnicy, nadwagi, kłopotów z sercem i wątrobą.
Czy istnieją więc zdrowe słodycze? Odpowiedź brzmi tak. Niewątpliwie najsłodszym naturalnym produktem jest czekolada. I choć dość kaloryczna, to dodatkowo zawiera wiele wartości odżywczych, jak magnez i potas. Również owoce stanowią dobre źródło naturalnego cukru, choć zawierają dużo fruktozy, która w nadmiarze też może zaszkodzić. Doskonałym wyborem jeśli chodzi o zdrowe słodycze są ciastka owsiane. Najczęściej zawierają cukier trzcinowy lub miód i bakalie, a więc same zdrowe składniki. Warto więc wybrać się do sklepów ze zdrową żywnością, by zaopatrzyć się w paczkę chrupiących łakoci, na dodatek zdrowych
Drogi asfaltowe, stworzone z domieszki gumy, pochodzącej ze zużytych opon to najnowszy wynalazek branży budowlanej w zakresie dróg. Nowa mieszanka generuje mniejszy hałas, jest odporniejsza na zniszczenia i zapewnia lepszą przyczepność. Do tego wszystkiego wspiera recykling i ochronę środowiska. Czy to oznacza, że budowlańcy znaleźli
złoty środek?
Dróg stworzonych tą techniką powstało w Polsce ok. 100 km, ale budowlańcy zapowiadają, że jeszcze nie koniec. W końcu materiału potrzebnego wyprodukowanie takiego asfaltu co roku przybywa ok. 196 tys. ton – bo tyle zużytych opon rocznie kwalifikuje się jako odpady. Proces ich biodegradacji trwa ok. 100 lat, tym bardziej więc cieszy, że znalazł się sposób, by wykorzystać je po raz kolejny. Na wybudowanie ok. 1 km drogi potrzebnych jest od 400 do 1200 opon, a to wielka oszczędność. Do tego dochodzi jeszcze lepsza nawierzchnia, odporna na pęknięcia i wycieranie, a także zapewniająca lepszą przyczepność.
Dobrą wiadomością jest również to, że taka nawierzchnia generuje mniejszy hałas, a to pozwala zaoszczędzić na budowie ekranów akustycznych, szczególnie w miastach.
Zbilansowana dieta, bezglutenowa lub oczyszczająca zazwyczaj kojarzy nam się z lekkimi produktami, które oczyszczają organizm. Niestety jednym z
kroków podjęcia takiego wyzwania jest wyeliminowanie z diety białego pieczywa. Choć jest to trudny krok, bo zastąpienie chleba w diecie nie jest łatwe, to z pewnością może wyjść na zdrowie.
Jeszcze do niedawna zalecenie to zostałoby wyśmiane, bowiem chleb od wieków stanowi podstawowy produkt codziennego menu. Jednak ze względu na coraz większe modyfikacje w jego produkcji, stracił on wiele ze swoich wartości odżywczych, a w niektórych przypadkach może nawet zaszkodzić.
Główną tego przyczyną jest gluten zawarty w pszenicy, który powoduje problemy z trawieniem, a tym samym zakłóca pracę jelit i całego układu trawienia. Najprostszym rozwiązaniem jest zupełna z niego rezygnacja, a więc także z pieczywa. Chleb można jednak łatwo i zdrowo zastąpić np. waflami ryżowymi lub chrupkim pieczywem. Są mniej kaloryczne, bogate w witaminy i minerały, a przede wszystkim w błonnik, tak pożądany w diecie.
Kodeks wrocławski – to ocalały XV-wieczny rękopis wyjątkowych i wybitnych dzieł muzyki polifonicznej, zasługujący na szczególną uwagę, gdyż po pierwsze jest jednym z głównych, namacalnych świadectw kultury dawnych epok, jak też – unikatowość poszczególnych dzieł jest doskonałą zachętą do odkrywania muzyki XV wieku
i bogatego dziedzictwa Śląska i Europy Środkowej. Kolekcje rękopiśmienne cieszą się również zainteresowaniem muzyków, gdyż można w nich odnaleźć całe połacie repertuaru nieprezentowanego jeszcze współczesnej publiczności, choć odznaczającego się wysokimi walorami artystycznymi. Choć rękopis znany jest specjalistom od prawie stulecia, to szersza publiczność dopiero teraz ma okazję do zapoznania się z jego bogatym repertuarem. Wiele z nich to unikatowe kompozycje mistrzów śląskich.Kunsztowny repertuar, którego najprawdopodobniej używała kapela wrocławskiej Katedry przed ponad połową tysiąclecia, zabrzmi ponownie a`capella w wykonaniu zespołu Ars Cantus.
Z całego zbioru niemal stu kompozycji, na płycie znalazł się fragmentaryczny wybór : jedna msza i kilka motetów, lecz ich wykonanie doskonale obrazuje specyfikę charakterystycznych dla tego okresu cykli trzy- i czterogłosowych, czego przykładem jest Missa Anonyma II.
Najbliższy koncert zespołu ARS CANTUS pod dyrekcją Tomasza Dobrzańskiego we wrocławskim Ratuszu jest koncertem promującym płytę „Kodeks Wrocławski”, która miała swoją premierę na początku maja. Płyta jest dostępna w sprzedaży wysyłkowej www.kameralisci.pl
„Kodeks Wrocławski” ARS CANTUS koncert promocyjny
Wrocław , Ratusz – Sala Wielka,
23.05.2015r. godz. 18.00
Wstęp wolny
Odczuwasz przemęczenie? Masz problemy z koncentracją? Twoje ciało jest nabrzmiałe, a skóra i włosy matowe? To znak, że po zimie Twój organizm potrzebuje oczyszczenia. Lato zbliża się wielkimi krokami, dlatego warto zadbać o kondycję i o dobre samopoczucie.
W przeprowadzeniu skutecznego detoksu pomoże Ci Thermomix®.
To wielofunkcyjne urządzenie zostało stworzone, aby ułatwiać życie. Dzięki niemu codzienne przygotowanie posiłków i napojów będzie przyjemnie proste i zajmie niewiele czasu.
Dlaczego detoks?
W codziennym życiu jesteśmy narażeni na ciągłe działanie toksyn pochodzących m.in. ze spalin samochodowych, papierosów czy tych gromadzonych w organizmie podczas odczuwania stresu. Aby uniknąć ich negatywnego działania powinniśmy zadbać o naszą dietę. Często brak czasu uniemożliwia nam spędzenie długich godzin w kuchni i przygotowywania soków i koktajli oczyszczających. Skutecznym rozwiązaniem jest Thermomix® 5, który zastąpi nam wiele urządzeń AGD. Wszystko dlatego, że łączy w sobie aż 12 funkcji. Thermomix® 5 to urządzenie, które w szybki sposób pomoże nam przygotować wszystko, co potrzebne do oczyszczenia organizmu.
Diet oczyszczających jest wiele, ale każda z nich zakłada używanie produktów zdrowych, świeżych, pozbawionych konserwantów i obfitujących w substancje odżywcze. Takimi produktami są warzywa i owoce. Thermomix® 5 pomoże Ci przygotować pyszne soki oraz koktajle oczyszczające, które stymulują naturalną przemianę materii i pozwolą poczuć się lekko i zdrowo.
Właściwości warzyw i owoców
Sok z pietruszki – idealny napój podczas oczyszczającego detoksu. Pietruszka bogata jest w prowitaminę A, witaminę C, sole mineralne
- oraz żelazo. Dzięki tym składnikom działa oczyszczająco, a dodatkowo uodparnia nasz organizm.
- Sok z jabłek i marchwi – napój ten pomoże nam skutecznie pozbyć się toksyn z organizmu. Beta-karoten, który zawarty jest w marchwi poprawi koloryt naszej skóry. Z kolei pektyny zawarte w jabłkach wpłyną korzystnie na nasz metabolizm.
- Sok z ogórków – taki sok oczyści nasz organizm z toksyn, a dodatkowo uzupełni niedobór witamin, takich jak potas, fosfor, wapń, i magnez, które występują w skórce ogórka.
- Sok z pomidorów z dodatkiem chilli – pomidory zawierająantyoksydanty, które opóźniają proces starzenia się skóry. Z kolei szczypta chili stymuluje proces przemiany materii, a co za tym idzie przyśpiesza oczyszczanie organizmu z zanieczyszczeń.
- Smoothies – czyli owocowo-warzywne koktajle o kremowej konsystencji. Tego typu napoje bez względu na rodzaj stosowanej diety powinny być nieodłącznym elementem każdego dnia.Smoothies to zastrzyk witamin. Wartości odżywcze w nich zawarte oczyszczają organizm z toksyn, dodają blasku włosom, wygładzają skórę, a także wysmuklają sylwetkę.
Soki ze świeżych warzy i owoców wpływają na nasz wygląd, samopoczucie i zdrowie. Tego typu napoje powinniśmy pić nawet kilka razy dziennie, dzięki temu nasz organizm będzie w pełni sił do życia.
Przepis na sok z pietruszki na Thermomix
Składniki:
cała natka pietruszki,
0,5 litra wody mineralnej,
kilka kostek lodu,
łyżka miodu,
cytryna podzielona na cząstki,
kilka liści mięty,
Wykonanie:
1. Do naczynia miksującego wkładamy natkę pietruszki, obrane cząstki cytryny, miód, kostki lodu oraz liście mięty.
2. Całość miksujemy 30 s.
3. Następnie dolewamy wodę i ponownie miksujemy 10 s.
Tak przygotowany napój najlepiej spożyć tuż po przyrządzeniu, tak aby składniki odżywcze nie straciły swoich cennych właściwości.
Ryż z warzywami, zapiekanka z makaronu, kasza z gulaszem, wątróbką albo zrazami. Brzmi smacznie? I tak jest, a przy okazji zdrowo i zdecydowanie szybciej niż podczas gotowania tradycyjnego schabowego z ziemniakami. Kasza, ryż i makaron to nie tylko alternatywa dla popularnych kartofli, ale i sposób na zdrowe jedzenie i nowe kulinarne wyzwania.
Choć nie mamy co narzekać na sprawdzone polskie ziemniaki, bo wciąż częściej spożywamy je w zdrowej, gotowanej formie, a nie zabójczej, smażonej w głębokim oleju jak Amerykanie czy Anglicy, to mimo wszystko mogą nam się już nudzić, zwłaszcza gdy jemy je codziennie. Dlatego od czasu do czasu warto sięgnąć po coś innego. Kasza, ryż i makaron to świetny wybór dla osób, uciekających od kulinarnej rutyny, szukających nowych smaków lub po prostu wybierających szybką i zdrową kuchnię.
Dzięki szerokiemu wyborowi rodzajów wszystkich tych produktów gotowanie nabierze nowego oblicza, a przy okazji uregulujemy pracę naszego organizmu. Zarówno ryż, jak i kasza wspomagają trawienie i oczyszczają, a tym samym pomagają w odchudzaniu. Z kolei makaron to doskonałe źródło energii, a przy okazji za sprawą swoich właściwości reguluje poziom cukru we krwi. Z pewnością wyprawa do sklepu ze zdrową żywnością przyniesie nam wiele pomysłów na nowe dania w naszym menu.
Josef
Marzeniem każdego mola książkowego jest stworzenie miejsca, w którym mógłby przechowywać niekończące się zasoby lektur.
Często nie mamy na to odpowiedniego miejsca i część książek wypełnia pudełka stojące w piwnicach czy garażach. Jedynym rozwiązaniem pozwalającym na cieszenie się ulubionymi bestsellerami, tomikami poezji lub przewodnikami jest stworzenie biblioteczki. Nie jest to tylko luksus, na jaki mogą pozwolić sobie posiadacze dużego metrażu, znajdzie się dla nich ciekawe miejsce również w mniejszych mieszkaniach. O pomysłach na aranżację domowej biblioteczki opowiada Anna Poprawska, projektantka wnętrz z portalu Homebook.pl
Osoby lubiące kupować i czytać książki zapewne zdają sobie sprawę, że są to czynności podobne
do nałogu. Każda wizyta w księgarni, antykwariacie lub nawet supermarkecie kończy się przyniesieniem do domu nowej zdobyczy. Do podobnego wniosku doszli na przełomie XIX i XX wieku Japończycy, którzy wymyślili określenie „tsundoku” – nałóg kupowania książek z jednoczesną niemożliwością przeczytania wszystkich zakupionych lektur. O ile czytanie bądź nieczytanie jest kwestią indywidualną, o tyle przechowywanie coraz to większych zasobów lektur jest generalnym utrapieniem dotyczącym wszystkich domowników. Książki ustawiane są w stosikach na podłodze, w szafie z ubraniami, na każdej dostępnej półce. Stworzenie domowej biblioteczki jest w tej sytuacji lekiem na całe zło.
„Planując aranżację wnętrza z wykorzystaniem biblioteczki, na początek analizujemy ilość posiadanych książek oraz wybieramy miejsce, które planujemy na nią przeznaczyć. Jest to ważne, ponieważ zły wybór może zaburzyć harmonię
w mieszkaniu, co wprowadzi wrażenie chaosu i bałaganu. Najłatwiej oczywiście mają osoby, które mogą pochwalić się sporym metrażem. Jeżeli mamy do zagospodarowania duże powierzchnie, warto je w pełni wykorzystać. Idealnym rozwiązaniem będzie stworzenie biblioteczek, które zajmą całą ścianę. Niesamowity efekt wizualny spowodują zabudowane biblioteczne półki sięgające od podłogi aż po sufit. Jeśli zdecydujemy się na taki montaż, należy pamiętać, aby dokupić elegancką drabinkę, dzięki której dostaniemy się do najwyżej usytuowanych książek. Jest to aranżacja, która pasuje do każdego stylu, w którym dekorowane jest mieszkanie. Półki mogą być ciemne i drewniane, co przypomni ogromne biblioteki-pokoje
z dawnych lat lub białe i gładkie, idealnie wpasowujące się
w nowoczesny charakter domu” – mówi Anna Poprawska, dekoratorka wnętrz z portalu Homebook.pl.Mały metraż mieszkania wymusza na właścicielach kreatywne rozwiązania aranżacyjne. Szafy, meblościanki czy biblioteczki z zasady zajmują przestrzeń, która optycznie zmniejsza pomieszczenie. Wygodnym rozwiązaniem może być stworzenie półeczek, które będą okalały otwarte przejścia między pomieszczeniami. Innym ciekawym sposobem na stworzenie mini biblioteczki jest wygospodarowanie miejsca we wnęce, co zminimalizuje zajętą powierzchnię. Plusem tych rozwiązań jest fakt, że można je zastosować w każdym pomieszczeniu - może być to korytarz, salon, gabinet czy nawet sypialnia.
„W mieszkaniach dwupoziomowych lub w niewielkich domkach jednorodzinnych wygodne będzie stworzenie biblioteczki pod schodami. Ta stosunkowo głęboka przestrzeń pomieści wiele książek, a dodatkowo jest bardzo oryginalnym elementem dekoracyjnym. Jest to ciekawa i funkcjonalna aranżacja w jednym rozwiązaniu” – dodaje Anna Poprawska z portalu Homebook.pl.
Biblioteczka to dla wielu element dekoracyjny sam w sobie. Projektanci prześcigają się w tym, kto wymyśli ciekawsze rozwiązanie. Osobom lubiącym tradycyjne, ale niesztampowe aranżacje, do gustu przypadnie zamontowanie pojedynczych, wiszących półek - górne będą przymocowane do sufitu, a kolejne, niższe - do tej, wiszącej powyżej. Pomocne mogą być tu różne rodzaje łańcuchów i łańcuszków, które wprowadzą ciekawy design do pomieszczenia. Z kolei pasjonaci bardziej ekstrawaganckich i nowoczesnych rozwiązań mogą zawiesić swoje oko na półkach o niestandardowych rozmiarach oraz kształtach. Na rynku dostępne są produkty, które swoim kształtem przypominają gałęzie wielkich drzew. Książki mogą na nich stać pod kątem ostrym, dzięki niewidocznym mocowaniom. Jest to na pewno interesujące rozwiązanie, które można zastosować w każdym pomieszczeniu. Szczęśliwi rodzice mogą w ten sposób stworzyć również niepowtarzalne i funkcjonalne dekoracje w dziecięcych pokojach.
Biblioteczki to poniekąd „must have” posiadaczy większych i mniejszych zbiorów książek, które nie tylko ułatwią ich przechowywanie, ale również staną się interesującym elementem dekoracyjnym każdego wnętrza. Więcej pomysłów na ciekawą aranżację domowej biblioteczki można znaleźć na portalu Homebook.pl.